Piano

Junior Categories

A1 - from 0 - 5 yo  

First Prize - Gold      Sibelle  Cracoe
Second Prize- Silver Gretna  Bithany
Third Prize -Bronze.  Quinton  Matthesius

A2 - from 6 - 7 yo  

First Prize - Gold     Sander  Ibbett
Second Prize- Silver Olivie  Casella
Third Prize -Bronze  Anthiathia  Moan

A3 - from 8-9  yo

First Prize - Gold       Elsa  Presnall
Second Prize- Silver Giulio  Dunhill
Third Prize -Bronze    Stillman  Rippin

A4  Age 10-11 

First Prize - Gold   Roman Novodvorsky
Second Prize- Silver  Theresina  Gerriets
Third Prize -Bronze  Laughton  Kingsman
A5  Age 12-14 

First Prize - Gold    Michal  Leathe
Second Prize- Silver Harry  Callendar
Third Prize -Bronze   Myer  Mulliss

A6  Age 15-17 

First Prize - Gold.  Geraldine  Westell
Second Prize- Silver.  Anna Pavlova
Third Prize -Bronze Modestine  Plose

Senior Categories

B1    Age 18-20   

First Prize - Gold   Merill  Clawe
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Fanchon  Nowak

B2  Age 21 - 25  

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver. Non Nominated
Third Prize -Bronze. Non Nominated

B3  Age 26+       

First Prize - Gold    Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

Style Categories (no age limit)

Category C1: Baroque

First Prize - Gold   Val  Aikman
Second Prize- Silver.  Gerry  Ireland
Third Prize -Bronze. Aurelea  Behninck

Category C2: Classical

First Prize - Gold  Geraldine  Westell
Second Prize- Silver Theresina  Gerriets
Third Prize -Bronze Anna Pavlova

Category C3: Romantic

First Prize - Gold    Michal  Leathe
Second Prize- Silver  Harry  Callendar
Third Prize -Bronze  Laughton  Kingsman

Category C4: Modern

First Prize - Gold      Aurelea  Behninck
Second Prize- Silver Egor  McAuslene
Third Prize -Bronze   Cesare  Mulkerrins

Strings

Junior Categories

A1 - from 0 - 5 yo  

First Prize - Gold        Babita  Pollicott
Second Prize- Silver   Jaine  Trevon
Third Prize -Bronze   Arthur  Spawforth

A2 - from 6 - 7 yo  

First Prize - Gold   Cristina  Treace
Second Prize- Silver  Lira  Grunguer
Third Prize -Bronze   Margareth  Bridgeman

A3 - from 8-9  yo

First Prize - Gold    Isac  Gulvin
Second Prize- Silver   Jessika  Vasyaeva
Third Prize -Bronze   Nial  Lubin

A4  Age 10-11 

First Prize - Gold    Dell  Schankel
Second Prize- Silver   Alexis  Milne
Third Prize -Bronze   Marilyn  Arends
A5  Age 12-14 

First Prize - Gold       Noelani  Fernez
Second Prize- Silver. Emily  Wrotchford
Third Prize -Bronze   Minta  Uccello

A6  Age 15-17 

First Prize - Gold    Ruby  Orpyne
Second Prize- Silver   Dmitry Zaycev
Third Prize -Bronze   Derrek  Renzo

Senior Categories

B1    Age 18-20   

First Prize - Gold  Non nominated
Second Prize- Silver Non nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

B2  Age 21 - 25  

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze. Non Nominated

B3  Age 26+       

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

Style Categories (no age limit)

Category C1: Baroque

First Prize - Gold    Noelani  Fernez
Second Prize- Silver Derrek  Renzo
Third Prize -Bronze  Dell  Schankel

Category C2: Classical

First Prize - Gold     Matthieu  MacNab 
Second Prize- Silver  Garry Vennard
Third Prize -Bronze    Amil  Vanshin

Category C3: Romantic

First Prize - Gold   Alexey Melnikov
Second Prize- Silver  Wang Yi Ming
Third Prize -Bronze   Viviana  Swin

Category C4: Modern

First Prize - Gold   Tebom  Kim 
Second Prize - Silver  Rie Enomoto
Third Prize -Bronze  Maria Sultanova


Special Categories (no age limit)


Category D1: Chamber Music (2 to 10 instruments)

First Prize - Gold Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

Category D2: Concerto

First Prize - Gold    Nayoung Kim  
Second Prize- Silver Marina Hlopova
Third Prize -Bronze  Alexander Khwan

Category D3: Composition

First Prize - Gold  Rebecca Bingum

Second Prize- Silver Grigory Polozov
Third Prize -Bronze Li Chun Qi

Category D4: Conducting

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

Category D5: Participants with ADHD, Autism, Down syndrome, disabled person.

First Prize - Gold   Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze  Non Nominated

Wind

Junior Categories

A1 - from 0 - 5 yo  

First Prize - Gold   Non Nominated     
Second Prize- Silver   Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

A2 - from 6 - 7 yo  

First Prize - Gold    Zouey Carlson
Second Prize- Silver  Zelig  Dunk
Third Prize -Bronze   Xiang Liu

A3 - from 8-9  yo

First Prize - Gold    Frank Cranston
Second Prize- Silver   Alina Mileeva
Third Prize -Bronze   Archibald  Trowbridge

A4  Age 10-11 

First Prize - Gold    Jigar Shah
Second Prize- Silver   Coretta  Aronson
Third Prize -Bronze    Lidia  Burrel  
A5  Age 12-14 

First Prize - Gold    Briny  Lucey   
Second Prize- Silver   Hyuong Du
Third Prize -Bronze   Josel  Hallstone

A6  Age 15-17 

First Prize - Gold    Delmer  MacIntosh
Second Prize- Silver   Vasily Dobronravov
Third Prize -Bronze   Yang Wang

Senior Categories

B1    Age 18-20   

First Prize - Gold    Non nominated
Second Prize- Silver Non nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

B2  Age 21 - 25  

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze. Non Nominated

B3  Age 26+       

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

 

Special Categories (no age limit)

Category D1: Chamber Music (2 to 10 instruments)

First Prize - Gold Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

Category D2: Concerto

First Prize - Gold    Derwin  Hodinton
Second Prize- Silver  Alex  Coslitt
Third Prize -Bronze  Ivy Prescott

Category D3: Composition

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

Category D4: Conducting

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

Category D5: Participants with ADHD, Autism, Down syndrome, disabled person.

First Prize - Gold Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated
 

Voice

Junior Categories

A1 - from 0 - 5 yo  

First Prize - Gold      Non Nominated  
Second Prize- Silver   Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

A2 - from 6 - 7 yo  

First Prize - Gold   Reggie  Thomlinson
Second Prize- Silver  Buffy  Faulds
Third Prize -Bronze   Elena Ionova

A3 - from 8 - 9  yo 

First Prize - Gold    Roman  Lacrout
Second Prize- Silver   Marc Yamamoto
Third Prize -Bronze   Eleonora  Gasparro

A4  Age 10-11 

First Prize - Gold    Konrad  Scrowby
Second Prize- Silver   Brittan  Lamberton
Third Prize -Bronze   Nancy  Ceschelli
A5  Age 12-14 

First Prize - Gold       Isabel Vilensky
Second Prize- Silver  Richmond  Reynold
Third Prize -Bronze   Xylia  Le Fleming

A6  Age 15-17 

First Prize - Gold  Non nominated  
Second Prize- Silver   Steward  Birdsey
Third Prize -Bronze   Non nominated

Senior Categories

B1    Age 18-20   

First Prize - Gold  Clarissa Norino
Second Prize- Silver Non nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

B2  Age 21 - 25  

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze. Non Nominated

B3  Age 26+       

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

Style Categories (no age limit)

Category C1: Baroque

First Prize - Gold   Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze  Non Nominated

Category C2: Classical

First Prize - Gold      Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze    Non Nominated

Category C3: Romantic

First Prize - Gold   Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

Category C4: Modern

First Prize - Gold   Non Nominated

Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated


Special Categories (no age limit)


Category D1: Chamber Music (2 to 10 instruments)

First Prize - Gold Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze   Non Nominated

Category D2: Concerto

First Prize - Gold  Non Nominated
Second Prize- Silver Non Nominated
Third Prize -Bronze Non Nominated

Category D3: Composition

First Prize - Gold   Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze  Non Nominated

Category D4: Conducting

First Prize - Gold    Non Nominated
Second Prize- Silver   Non Nominated
Third Prize -Bronze    Non Nominated

Category D5: Participants with ADHD, Autism, Down syndrome, disabled person.

First Prize - Gold    Non Nominated
Second Prize- Silver  Non Nominated
Third Prize -Bronze  Non Nominated